Jakie legowisko dla psa wybrać? Artykuł blogowy producenta drewnianych legowisk dla psów

Jakie legowisko dla psa wybrać i gdzie je ustawić?

Legowisko to dla psa coś więcej niż miejsce do spania. To jego ostoja, w której może ochłonąć po dniu pełnym wyzwań i emocji, a także zgromadzić siły na kolejny czas zabaw oraz nauki. Wybór legowiska dla psa jest zatem bardzo ważną rzeczą. W tym artykule podpowiadamy, jakie legowisko dla psa wybrać w określonej sytuacji i gdzie je ustawić, by najlepiej spełniało swoją funkcję.

Jakie legowisko dla szczeniaka, a jakie dla dorosłego psa?

W pierwszej kolejności ustal, dla jakiego psiaka potrzebujesz legowiska. To bardzo ważne, bo zupełnie inne sprawdzi się w przypadku szczeniaka, a inne u dorosłego psa.

Chodzi przede wszystkim o rozmiar. Z oczywistych powodów leżanka dla szczeniaka powinna być mniejsza. Musi bowiem nie tylko pozwalać na wygodne wyciągnięcie ciała, ale też zapewniać przytulność. Możliwe, że zastanawiasz się, czy warto kupować małe legowisko dla szczeniaka, który zaraz z niego wyrośnie. Cóż, są dwa rozwiązania – kupić od razu większe i uprzytulnić je, dodając na przykład dodatkowy kocyk lub kupić mniejsze, zwłaszcza jeśli to szczeniak niezbyt dużej rasy.

Jakie legowisko dla psa wybrać? Zdaniem specjalistów najlepszy rozmiar legowiska dla psa to długość psiaka od nosa do nasady ogona + około 30 centymetrów. Opiekując się psem rasy miniaturowej, dodaj zapas odpowiednio mniejszy. Z kolei dla dużych psów nie ma za dużych legowisk – im większe, tym lepiej. 🙂 W sklepach internetowych (w tym też naszym) spotkasz rozmiarówkę S-M-L. To intuicyjna forma; w niej S odpowiada angielskiemu „small” (mały), M – „medium” (średni) i L – „large” (duży).

Zwróć uwagę również na budowę legowiska. Szczeniaki i małe psy potrzebują leżanki z niskim progiem, na które bez trudu wejdą. Niskie legowisko jest optymalne także dla psa staruszka, zwłaszcza schorowanego. Choć miejsce to z reguły służy spokojnemu odpoczynkowi, zdarza się, że zwierzak – w szczególności mały i/lub temperamenty – będzie w nim hasał. Wtedy na wagę złota są nóżki wyłożone antypoślizgowym materiałem lub umieszczenie legowiska na materiale blokującym przesuwanie.

Jakie legowisko dla psa wybrać? Materiał

Choć kolorowe i błyszczące materiały mogą nas kusić, kluczem do sukcesu jest wybór kierowany wytrzymałością tkaniny i wygodą w jej pielęgnacji. Nawet najczystsze zwierzaki w końcu brudzą swoje legowiska, dlatego posłanie powinno nadawać się do przynajmniej ręcznego czyszczenia, a najlepiej również w pralce. Dobrze, jeśli wykazuje odporność na uszkodzenia.

Cechy te znajdziesz głównie w posłaniach z tworzyw sztucznych – poliestrowej kodurze i poliuretanowej tkaninie oxford. Są też na tyle miękkie, by zapewnić psiakowi wygodny odpoczynek. Raczej unikaj zamszu i podobnych do niego materiałów, które, owszem, na pierwszy rzut oka wyglądają pięknie, ale wystarczy kilkanaście dni użytkowania, by straciły trudny do odzyskania blask.

Istotny jest nie tylko materiał posłania, ale też materiał obudowy. Nie bez przyczyny dużą popularnością cieszą się drewniane legowiska dla psa. Są bowiem wytrzymałe, a jednocześnie bezpieczne dla zwierząt i przyjemne dla oka. Na pewno łatwiej będzie Ci utrzymać w czystości drewniane legowisko połączone z miękkim, mobilnym wyścieleniem niż leżankę typu poducha, w całości powstała z miękkiej tkaniny wymagającej regularnej pielęgnacji.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz ręcznie robione, drewniane legowiska dla psów z mięciutką poduchą, którą wystarczy od czasu do czasu wytrzepać i wyprać w pralce.

Gdzie ustawić legowisko, by psu było wygodnie?

Wybór odpowiedniego miejsca na umieszczenie legowiska dla psa jest równie ważny, co samo legowisko. Oto kilka wskazówek:

  • Ciche miejsce: Legowisko musi stanąć w cichym i spokojnym miejscu, z dala od hałasu utrudniającego sen.
  • Z dala od przeciągów: Unikaj umieszczania legowiska przy często otwieranym oknie lub drzwiach, w otoczeniu których hula wiatr. To niebezpieczne dla zdrowia zwierzaka.
  • Blisko właścicieli: Pies powinien mieć możliwość odpoczynku z jednoczesną obserwacją domowników, zwłaszcza jeśli jest towarzyski.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakie legowisko dla psa wybrać i gdzie je ustawić!

Pamiętajmy, że legowisko to nie tylko miejsce do spania, ale też bezpieczna przystań i oaza spokoju dla naszego psa. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór idealnego legowiska oraz odpowiedniego miejsca, w którym ono stanie. Zwłaszcza, że teraz w sprzedaży znajdziesz wiele różnych leżanek i nie każda z nich będzie właściwa dla każdego psa.

Koszyk