Jaka miska dla psa najlepsza?

Jaka miska dla psa jest najlepsza? Weź pod uwagę te 3 rzeczy!

Chcesz, by Twój pies miał zapewniony wygodny dostęp do karmy i wody, a sam proces jedzenia był dla niego jak najzdrowszy? Jaka miska dla psa będzie w takim razie najlepsza? Oto 3 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, chcąc dokonać najlepszego wyboru.

Jaka miska dla psa najlepsza? Sprawdź to

Materiał i bezpieczeństwo

W pierwszej kolejności oceń materiał, z jakiego została wykonana miska dla psa. Wiele modeli powstaje z tworzyw sztucznych, które zawierają szkodliwe związki chemiczne (na przykład BPA) i nie powinny mieć kontaktu z żywnością. Co więcej, plastikowe miski dla zwierząt szybko się rysują, a powstałe uszkodzenia stają się siedliskiem coraz większej liczby bakterii zanieczyszczających karmę i wodę, a więc zwiększających ryzyko wystąpienia chorób u pupila.

Jaka miska dla psa jest zatem najlepsza? Ze stali nierdzewnej lub ceramiki.

Stal nierdzewną cechuje ponadprzeciętna higiena i odporność na uszkodzenia. Zwróć jednak uwagę, by rzeczywiście była to stal nierdzewna, a nie inny metal; tylko taka pozostanie odporna na korozję, nie zmieni smaku jedzenia i nie wywoła reakcji alergicznej. Jest też stosunkowo lekka i umożliwia tworzenie nawet misek dla bardzo dużych psów.

Z kolei ceramiczne miski dla psów są cięższe i bardziej podatne na uszkodzenia, zwłaszcza przy upadku z dużej wysokości. Materiał ten nie nadaje się do tworzenia większych, wielolitrowych naczyń, dlatego w sprzedaży znajdziesz głównie ceramiczne miski dla małych i średnich psów; nie dużych. Poza tym ceramikę też można uznać za całkowicie bezpieczną w kontakcie z żywnością i na pewno bardzo ładną – występuje w wielu kolorach i wzorach.

Rozmiar i wysokość

Przy wyborze rozmiaru miski dla psa kieruj się przede wszystkim rozmiarem pupila. Szczeniaki i małe rasy z satysfakcją skorzystają z niewielkich naczyń, od 0,3 do 0,9 l. Dla psa średniego rozmiaru wybierz miskę między 1 a 2,8 l. A jaka miska dla dużego psa? O pojemności 2,9-6 l.

Na wodę możesz zarezerwować mniejszą miskę niż na karmę – to zachęci Cię do częstszej wymiany wody na świeżą. Co do wysokości miski, ogólna zasada mówi, że pies powinien łatwo dostać się do jedzenia i picia, bez konieczności nadmiernego pochylania głowy lub całego tułowia. Zatem małym psiakom wystarczy umieszczenie miski na podłodze, a średnim i dużym – na podstawce lub w specjalnym bufecie dla psów.

Stabilność i antypoślizgowość

Zwłaszcza przy temperamentnym psie dobrze sprawdzi się stabilna miska – z antypoślizgowymi podkładkami lub umieszczona w zagłębieniu bufetu. Dzięki temu rzadziej będzie dochodziło do rozsypywania karmy i rozlewania wody. Nie chodzi tu tylko o konieczność dodatkowego sprzątania. Uciekająca i/lub łatwo przewracająca się miska irytuje i martwi pupila, a to nic dobrego. Zwróć jednak uwagę na jakość wykonania konkretnej miski. Niektóre mają bowiem kiepskie podkładki, szybko tracące antypoślizgową funkcję. Wtedy lepiej kupić po prostu cięższą miskę (na przykład ceramiczną), którą trudniej będzie psiakowi przesunąć.

Jakie miski dla psa są jeszcze warte uwagi?

W sprzedaży znajdziesz również miski o specjalnych funkcjach, na przykład miski spowalniające jedzenie. To modele z różnymi wypustkami i wgłębieniami nieco utrudniającymi przyjmowanie pokarmu; spowalniają proces jedzenia i czynią go stymulującym wyzwaniem. To dobre rozwiązanie dla zachłannego pieska, którego chcesz nauczyć spokojnego – i zdrowszego – jedzenia, a także dodatkowa forma intelektualnej zabawy.

Dedykowane miseczki powstają również dla psów z długimi uszami, jak rasy springer spaniel czy basset hound. Czym różnią się od standardowych? To miski węższe i wyższe, bardziej obudowane. Zapobiegają moczeniu uszu w wodzie i brudzeniu ich karmą.

Nowością na rynku są miski z dozownikiem – swoiste poidła i karmidła, które pod Twoją nieobecność wydzielą zwierzakowi kolejną porcję świeżej wody lub jedzenia. Zanim jednak zostawisz psiaka samego z takim wynalazkiem, upewnij się, że umiesz dobrze obsługiwać miskę i że spełni ona swoją funkcję dokładnie tak, jak powinna.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz jakie miski znajdziesz w sprzedaży i jaka miska dla psa jest najlepsza – w zależności od jego rozmiaru, urody i usposobienia. Jak widzisz, to nic trudnego, kiedy już dowiesz się, na co zwrócić uwagę!

Przy okazji informujemy, że w naszym sklepie internetowym znajdziesz ręcznie robione, drewniane bufety dla psów – z dwoma lub trzema miskami ze stali nierdzewnej gratis! To unikalne produkty, tworzone w całości przez nas w naszym małej pracowni, z miłości dla zwierzaków.

Koszyk